A közönség készen áll a nyitás következő lépcsőjére

Dátum

Ülve vagy állva? Egyelőre még csak ülve, de már mehet az élő zene, és ezt Dr. Müller Cecília is megerősítette, ám, hogy mikor lesznek koncertek és fesztiválok, még mindig nem látható. A Music Hungary Szövetség azonban bizakodó. 

A Music Hungary Szövetség április 20-án tett közzé egy a lakossági felmérést is az oltási hajlandóság, a tesztelési hajlandóság és a koncertlátogatás témakörében. A céljuk az volt, hogy felmérjék, mernek-e az emberek zenés, táncos rendezvényre menni, a védettség megszerzéséig teszteltetnének-e önköltségen, illetve, regisztráltak-e vagy regisztrálnának-e oltásra. A nem reprezentatív kérdőívet 9895-en töltötték ki, és a válaszokból határozottan látszik, hogy a koncerteket gyakran látogató lakosság körében kiemelkedően magas az oltási- és tesztelési hajlandóság, illetve negatív teszttel vagy védettségi igazolvánnyal szívesen mennének tömegrendezvényre, a zenészek és zenei szakemberek körében pedig azért is lehet igen magas a vakcina melletti elköteleződés, mert tudják, hogy ezen a munkájuk is múlhat és a közönségükre is vigyázni szeretnének. Bár az eredmény nem meglepő, fontos látni, hogy a közönség készen áll a nyitás következő lépcsőjére.

A bizonytalanság rosszabb, mint egy “nem”

A zenés, táncos rendezvények, azaz a zenét főszolgáltatásként nyújtó rendezvények tartása azonban egyelőre továbbra is tilos. Múlt pénteken értük el a négymilliomodik beoltottat, így már életbe lépett az az enyhítési lépcső, ahol védettségi igazolvánnyal előre megváltott helyjeggyel látogatható rendezvények is tarthatók. Ezzel kapcsolatban levélben megerősítést kértünk múlt héten a Miniszterelnökségtől, az MTÜ-ről és az Operatív törzstől, illetve azt kértük, a tervezhetőség érdekében adjanak támpontot, mekkora beoltottságtól számíthatunk majd a zenés, táncos rendezvények engedélyezésére. Levelünkre egyedül Dr. Müller Cecília országos tiszti főorvostól érkezett válasz, aki megerősítette, hogy a módosuló 484/2020. Korm.rendelet által nem tiltott eseményen, rendezvényen, helyszínen, a nem fő szolgáltatásként nyújtott élőzenei szolgáltatásra van lehetőség, ám levelében nem tért ki arra, hogy zenés, táncos rendezvények tartása mikortól várható majd. A bizonytalan, tervezhetetlen nyitás akár hónapokkal is kitolhatja a koncertélet beindulását.

A koncert nem veszélyesebb, mint egy sportesemény

A Szövetség fontosnak tartja kihangsúlyozni, hogy a zenei szektor minden szereplője, minden szakember gondoskodni szeretne a közönségük védelméről. Álláspontjuk szerint a zenés, táncos rendezvények ugyanolyan biztonságosak a védettséggel rendelkező közönség számára, mint más engedélyezett kulturális- és sportrendezvények, ahogy ezt megannyi külföldi tesztkoncert példáján is láthatjuk, valamint a jeggyel való beléptetés miatt védett, ellenőrizhető is a környezet. A Szövetség arra következtet a kormány eddig bejelentett nyitási lépésiből, hogy a zenés, táncos rendezvények hamarosan, véleményük szerin a 4,5 vagy 5 milliomodik beoltottnál lesznek majd engedélyezve. Nem reprezentatív felmérésükből is látható, hogy az oltás kérdése és a mielőbbi nyitás lehetősége az egész szektornak és a közönségnek is egyaránt fontos. A nyitást pedig nagyban megkönnyítené az 5%-os kulturális áfa bevezetése is, hiszen így elkerülhető lenne a jegyárak emelkedése és a szektorti hosszútávon is segítené, nemzetközileg is versenyképesebbé tenné ez a lépés. A témáról részleteiben május 13-án tartanak online kerekasztal beszélgetést a Magyar Közgazdasági Társasággal közösen, amin részt vesz Demeter Szilárd, a magyar könnyűzene megújításáért felelős miniszteri biztos; Mádi Zoltán, a Vígszínház gazdasági igazgatója, az MKT elnökségi tagja; Kádár Tamás, a Sziget ügyvezetője és Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke.

További
hírek

Music Hungary

Hírlevél feliratkozás

Add meg neved és e-mail címed, hogy elsőként értesülj fontos híreinkről, újdonságokról.