November 7-9-ig zajlott Veszprémben az éves Music Hungary Konferencia & Showcase, aminek fókusztémája idén a MI és TI, azaz a Mesterséges Intelligencia és Természetes Intelligencia a zeneiparban. A téma köré előadásokat és kerekasztal-beszélgetéseket építettek, amivel igyekeztek megvizsgálni, hogyan ölelje magához a zenei szektor a technológiát, és fordítsa a javára.
A meghívottak között volt ifj. Kurtág György, aki a CEPI kísérleti műhely kollektív intelligencia fejlesztéséről tartott előadást, és Varga Gábor, a Microsoft Magyarország egykori technológiai stratégiai vezetője is. A zeneipari témák mellett színes és szerteágazó programok voltak, mint például Fülöp Flóra (BME, ELTE) előadása a dallamtapadásról. A programokon keresztül a Music Hungary Szövetség igyekszik felhívni a figyelmet olyan, a szektort érintő problémákra is, mint például a kulturális áfa bevezetésének szükségessége, a túlságosan centralizált klubélet, vagy például a streaming hatása a zenei, élőzenei fogyasztásra, de sűrűn előkerült Azariah hazai és külföldi sikere is. A konferencia megnyitóján Weyer Balázs, a Szövetség elnöke kiemelte, hogy a szektor nehéz évet zár, de a válság ellenére is stabilizálódni látszik, illetve a megnyitón Porga Gyula, Veszprém polgármestere is beszédet mondott, amiben kiemelte, hogy számukra is fontos, hogy a Music Hungary Konferencia & Showcase náluk lelt otthonra már negyedik éve, köszönhetően a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt támogatásának is.
A rendezvény része már harmadik éve a showcase-koncertprogram is, ahol a legaktuálisabb hazai könnyűzenei előadók mutatkozhatnak be a szakmai és helyi közönségnek. A hazai hip-hop szcéna két legizgalmasabb arca, Sisi és Co Lee is fellépett közel teltház előtt. A Duckshell, a Hakumba és Kale Lulugyi alaposan megtáncoltatták a közönségüket, Lenkke a Terembe varázsolta a legerősebb 90-es évek rave bulijainak hangulatát, de először hozta új albumát iamyank is Veszprémbe, látványos, súlyos show-val. A hazai kortárs jazz színtér egyik legígéretesebb zenekara, a New Fossils pedig lágy dallamokkal zárták a koncertprogramot. Az összetettebb, alaposan megtekert zenék szerelmeseinek a már ismert Antares és a nagyon friss Gorg & Benzol hozott felejthetetlen showt.
8-án másodszorra adták át, ezúttal az Expresszóban a Music Hungary-díjakat, az este házigazdái Csepelyi Adrienn és Hajós András voltak. A Music Hungary Szövetség által alapított szakmai díj hiánypótló a hazai zeneiparban, a szektor egységességét és átjárhatóságát hangsúlyozó elismerés a szakma minden részére kiterjedően elismerésben részesíti a kiemelkedő teljesítményeket. A Backstage-díjat idén a Budapest Park stábja kapta, míg a Showtime-díjat az Analog Balaton. A Vizuál-díjat az idén először megrendezett INOTA Fesztivál vizuális koncepciójáért ítélték oda, az Innováció-díjat pedig a BALATORIUM ökoművészeti projekt kapta, ami a Balaton élővilágának törékenységét és értékét helyezi középpontba. A Pro-díjat Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója kapta, a Média-díjat pedig Jeli András és Hajós András közös műsora, a Dalfutár. Az Inspiráció-díj Kollár-Klemencz László munkásságáért és a Dömörkapu Rengetegért kapta meg, a Crossover-díjat pedig Vecsei H. Miklós Qjúb – A kocka kibontása projektjének ítélték oda.
fotó: Zsiga Pál, Oláh Adél / Music Hungary Szövetség